Skip to content

138 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block6
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,800
50%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+2.0%
2024$9,469-1.7%
2023$9,634+0.7%
2022$9,567+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9344, Page 418NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899