Skip to content

111 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block40
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,566
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
43%
Improvement Value:$64,800
57%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,471+2.1%
2024$8,297-1.8%
2023$8,446+0.7%
2022$8,385+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924