Skip to content

131 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block64
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-BMT 2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$100,900
62%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,495+4.1%
2024$12,966+3.2%
2023$12,564+0.7%
2022$12,476+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8897, Page 547Recorded3/12/2013

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5143, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1965