Skip to content

6019 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block55
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
48%
Improvement Value:$42,500
52%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,300+2.0%
2024$6,174-1.7%
2023$6,282+0.7%
2022$6,238+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$472,500

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9865, Page 799Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 6031, Page 213NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/2002

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5891, Page 100

Property Sale

Sale
$116,750
DeedBook 5210, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1899