Skip to content

6013 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block55
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
40%
Improvement Value:$57,900
60%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+9.3%
2024$6,582-1.7%
2023$6,697+0.7%
2022$6,650+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9797, Page 364NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4760, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1899