Skip to content

6010 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899
Public Property

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block56
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
47%
Improvement Value:$68,400
53%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+9.3%
2024$9,801-1.7%
2023$9,973+0.7%
2022$9,903+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9847, Page 349NU CodeGovernment (15)Recorded9/11/2024

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9818, Page 497Recorded4/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1899