Skip to content

6022 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block56
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
44%
Improvement Value:$65,300
56%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,006+2.0%
2024$8,827-1.7%
2023$8,981+0.7%
2022$8,918+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5372, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1899