Skip to content

6032 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block56
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
53%
Improvement Value:$45,500
47%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+2.0%
2024$7,330-1.7%
2023$7,458+0.7%
2022$7,406+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 9064, Page 584

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9064, Page 584Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5505, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1899