Skip to content

116 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block64
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$61,000
54%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+2.0%
2024$8,577-1.7%
2023$8,727+0.7%
2022$8,666+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4311, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1919