Skip to content

5706 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block64
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B&F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$83,400
58%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,843+9.3%
2024$10,837-1.7%
2023$11,026+0.7%
2022$10,949+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9869, Page 972Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9536, Page 828Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9339, Page 303Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 7360, Page 57Recorded9/13/2004

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 5875, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1965