Skip to content

5714 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B&F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$133,100
69%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,890+2.0%
2024$14,593-1.7%
2023$14,847+0.7%
2022$14,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965