Skip to content

5708 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block64
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B&F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$98,300
62%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+2.0%
2024$11,963-1.7%
2023$12,172+0.7%
2022$12,086+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9418, Page 63NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9348, Page 962Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965