Skip to content

123 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1980

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block64
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F&B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,600
53%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+2.0%
2024$9,983-1.7%
2023$10,157+0.7%
2022$10,086+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 8915, Page 951Recorded6/21/2013

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5226, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1980