Skip to content

6021 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Dec 2, 1997

Property Information

Block56
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
60%
Improvement Value:$40,700
40%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+2.0%
2024$7,708-1.7%
2023$7,843+0.7%
2022$7,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5224, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1899