Skip to content

5311 Blvd East(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block85
Lot15
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
27%
Improvement Value:$55,300
73%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+2.0%
2024$5,743-1.7%
2023$5,844+0.7%
2022$5,803+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 394Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9271, Page 394

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 1Recorded3/31/2016