Skip to content

5214 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$130,500
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block85
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
75%
Improvement Value:$34,000
25%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+2.0%
2024$10,285-1.7%
2023$10,465+0.7%
2022$10,391+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 5327, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1904