Skip to content

5200 Fairview TerraceWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block85
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
72%
Improvement Value:$45,600
28%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+2.0%
2024$12,341-1.7%
2023$12,556+0.7%
2022$12,468+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 7965, Page 35Recorded8/7/2006

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

DeedBook 6068, Page 196Recorded10/21/2002

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5301, Page 166