Skip to content

5212 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block85
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U-1GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
55%
Improvement Value:$86,100
45%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,728+2.0%
2024$14,434-1.7%
2023$14,686+0.7%
2022$14,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904