Skip to content

5304 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 2017

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block85
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-1U-DG2
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,755
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
66%
Improvement Value:$68,700
34%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,707+2.0%
2024$15,394-1.7%
2023$15,662+0.7%
2022$15,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 9833, Page 970Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 9383, Page 782Recorded3/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 9092, Page 117NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/14/2016