Skip to content

5311 Blvd East(Unit C0012)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block85
Lot15
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2BR/2BA-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
31%
Improvement Value:$65,100
69%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,179-1.7%
2023$7,305+0.7%
2022$7,253+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9235, Page 600NU CodeGovernment (15)Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7295, Page 148NU CodeFamily (1)Recorded6/4/2004

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5574, Page 68