Skip to content

5311 Blvd East(Unit C0016)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$405,500
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block85
Lot15
QualifierC0016
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2BR/2BA-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
29%
Improvement Value:$89,500
71%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+2.0%
2024$9,522-1.7%
2023$9,688+0.7%
2022$9,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,500

From:

To:

DeedBook 9271, Page 296Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5410, Page 67

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4973, Page 160