Skip to content

5307 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block85
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
56%
Improvement Value:$87,900
44%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,453+2.0%
2024$15,144-1.7%
2023$15,409+0.7%
2022$15,301+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 9197, Page 305NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4772, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1929