Skip to content

216 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block88
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
45%
Improvement Value:$68,200
55%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500+2.0%
2024$9,310-1.7%
2023$9,473+0.7%
2022$9,406+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 7064, Page 224NU CodeTitle correction (4)Recorded6/2/2003

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5393, Page 54

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5358, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1914