Skip to content

212 53rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block88
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
57%
Improvement Value:$42,000
43%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+2.0%
2024$7,330-1.7%
2023$7,458+0.7%
2022$7,406+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914