Skip to content

6135 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2006

Property Information

Block149
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$60,300
55%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505+2.0%
2024$8,335-1.7%
2023$8,481+0.7%
2022$8,421+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5260, Page 222

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5209, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1919