Skip to content

1408 Park AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1993

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block3606
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,400
46%
Improvement Value:$638,000
54%
Total Assessment$1,190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,456+1.0%
2024$16,289+35.4%
2023$12,033+7.1%
2022$11,239-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9513, Page 4714NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5905, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1993