Skip to content

160 Carlton AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1993

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 5, 1994

Property Information

Block266
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SAL&G 2508
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage2,508
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
44%
Improvement Value:$285,700
56%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,453+5.2%
2024$11,835+3.9%
2023$11,395+0.3%
2022$11,364+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5230, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1993