Skip to content

51 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block8
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-B-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,974
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
31%
Improvement Value:$111,700
69%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,009+8.1%
2024$8,334+2.5%
2023$8,130-2.3%
2022$8,325+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 2393, Page 149

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 1953, Page 79

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1312, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1900