Skip to content

65 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2006

Property Information

Block8
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2-2S-F-X
Dwellings5
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
27%
Improvement Value:$140,000
73%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,701+8.1%
2024$9,900+2.5%
2023$9,657-2.3%
2022$9,888+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1292, Page 21

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1073, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1901