Skip to content

105 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1965

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block8
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,258
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
37%
Improvement Value:$81,300
63%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+8.1%
2024$6,691+2.5%
2023$6,527-2.3%
2022$6,684+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2223, Page 110

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1078, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1965