Skip to content

544 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$148,400
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block120
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class15
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage564
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
67%
Improvement Value:$17,900
33%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+2.0%
2024$4,156-1.7%
2023$4,229+0.7%
2022$4,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,400

From:

To:

Sq Ft564DeedBook 8898, Page 469Recorded3/18/2013

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft564DeedBook 8464, Page 243Recorded3/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1919