Skip to content

6004 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block138
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
53%
Improvement Value:$44,000
47%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+2.0%
2024$7,104-1.7%
2023$7,228+0.7%
2022$7,177+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9658, Page 317Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9110, Page 696Recorded4/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1919