Skip to content

622 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$52,650
Last Sale Date
Sep 25, 1999

Property Information

Block149
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
73%
Improvement Value:$37,700
27%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,618+2.0%
2024$10,406-1.7%
2023$10,588+0.7%
2022$10,513+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,650
DeedBook 5047, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1919