Skip to content

561 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Jun 25, 1992

Property Information

Block111
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class14
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
46%
Improvement Value:$49,600
54%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+2.0%
2024$6,922-1.7%
2023$7,043+0.7%
2022$6,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4508, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1919