Skip to content

6311 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block159
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2S-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,242
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
29%
Improvement Value:$71,400
71%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,919+38.6%
2024$5,713-1.7%
2023$5,813+0.7%
2022$5,772+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,242DeedBook 9949, Page 954Recorded12/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1919