Skip to content

6607 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block16
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$61,200
49%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+2.0%
2024$9,348-1.7%
2023$9,511+0.7%
2022$9,445+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 8922, Page 743Recorded7/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900