Skip to content

312 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block68
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,500
53%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+2.0%
2024$10,051-1.7%
2023$10,226+0.7%
2022$10,155+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5736, Page 39

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4939, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1899