Skip to content

310 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block68
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,500
51%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+2.0%
2024$9,673-1.7%
2023$9,842+0.7%
2022$9,773+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8814, Page 903NU CodeTitle correction (4)Recorded10/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1899