Skip to content

310 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block17
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
42%
Improvement Value:$92,600
58%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+2.0%
2024$12,099-1.7%
2023$12,310+0.7%
2022$12,224+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5712, Page 311

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5195, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1899