Skip to content

5109 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2006

Property Information

Block85
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-F-4U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
61%
Improvement Value:$89,000
39%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,465+2.0%
2024$17,117-1.7%
2023$17,416+0.7%
2022$17,293+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914