Skip to content

6036 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block36
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-GAR2
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage4,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
57%
Improvement Value:$86,000
43%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,306+2.0%
2024$15,001-1.7%
2023$15,263+0.7%
2022$15,155+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft4,648DeedBook 9250, Page 173Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft4,648DeedBook 9060, Page 595Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft4,648DeedBook 8848, Page 794Recorded5/15/2012

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft4,648DeedBook 7387, Page 332Recorded10/28/2004

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5176, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1928