Skip to content

6035 Blvd East(Unit C0071)West New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block36
Lot33
QualifierC0071
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
40%
Improvement Value:$67,700
60%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+4.1%
2024$8,967+3.2%
2023$8,689+0.7%
2022$8,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9834, Page 618Recorded7/17/2024

Property Sale

Sale
$22,564
DeedBook 6086, Page 1