Skip to content

6015 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block45
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,994
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,200
51%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.0%
2024$9,650-1.7%
2023$9,819+0.7%
2022$9,750+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914