Skip to content

6115 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 12, 1994

Property Information

Block48
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,793
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
29%
Improvement Value:$150,700
71%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,440+2.0%
2024$16,112-1.7%
2023$16,393+0.7%
2022$16,278+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899