Skip to content

150 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block6
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$114,000
66%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,417+2.0%
2024$13,149-1.7%
2023$13,379+0.7%
2022$13,285+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft3,864DeedBook 9027, Page 529NU CodeTitle correction (4)Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$322,665

From:

To:

Sq Ft3,864DeedBook 8924, Page 292Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1899