Skip to content

6611 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block4
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description3SF-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage6,756
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$130,000
72%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,880+2.0%
2024$13,603-1.7%
2023$13,840+0.7%
2022$13,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5480, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1990