Skip to content

6031 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block54
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899