Skip to content

326 60th St Apt 2West New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block54
Lot34
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
31%
Improvement Value:$33,000
69%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686-2.8%
2024$3,793+3.2%
2023$3,675+0.7%
2022$3,650+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9736, Page 156Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9144, Page 981

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 7916, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1910