Skip to content

326 60th St Apt 8West New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block54
Lot34
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
31%
Improvement Value:$34,800
69%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+2.0%
2024$3,809-1.7%
2023$3,875+0.7%
2022$3,848+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9532, Page 710Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

DeedBook 7858, Page 78Recorded3/30/2006

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5883, Page 26

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5534, Page 100

Property Sale

Sale
$14,900
DeedBook 5002, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1910