Skip to content

326 60th St Apt 5West New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block54
Lot34
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
31%
Improvement Value:$34,800
69%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+2.0%
2024$3,809-1.7%
2023$3,875+0.7%
2022$3,848+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 9691, Page 323Recorded8/21/2022

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 5407, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1910